אחת או שתיים? חוגגים יום הולדת לתאומים

לכל המאמרים בחדר הקריאה באתר 'תאומים ומשפחה'

מה נעים ומה נחמד, כן נולדו ביום אחד! על חגיגת יום הולדת לתאומים.

 מאת: ורד בן פורת

"תום וטליה בני שלוש, והשנה אנחנו מתלבטים: האם לחגוג את יום ההולדת בגן ביחד או אולי בנפרד? מחד - למה שלא ייהנו מהכיף של תשומת הלב הבלעדית, כמו שאר הילדים?  אבל מאידך - הם נולדו יחד ויש וגם הזהות המשותפת היא חלק מהם,  אז למה "לקחת" מהם את זה? ובכלל, איך נחליט למי לחגוג ראשון, ואיך יתמודד השני? "

נראה שכשיום ההולדת עומד על הפרק, הוא מעורר כמעט כל דילמה רגשית הקשורה ב"להיות הורה לתאומים". השאלות האלו מבטאות את הצורך לאזן, לחלק את האהבה וההשקעה שווה בשווה, לראות ולהכיר את צרכיו של כל אחד וגם את אלו של השניים יחד, ובעיקר את הרצון לעשות את "הדבר הנכון", כדי לא לפגוע בילדים בטווח הקרוב או הרחוק. 

אז מה עושים כאשר היום ה"מיוחד לכל אחד"  -  מיוחד לשניים. הרי יום ההולדת מטיבו מספר את סיפורו האישי של החוגג,  אלא שהפעם הסיפור הוא של אחד, ועוד אחד וגם של השניים...

ברור ומובן שתשובה אחת לא תענה על שאלות אלו, וכל משפחה תנהג על פי המתאים לה, לאופי ולגילאי הילדים, למנהגים הקיימים, למשאבים וליכולת, אך נאיר נקודות חשובות בכל אחת משתי הדרכים.

חשוב לזכור שכהורים אנו מגיעים לנושא עם מטען שונה משל הילדים. עבורם, היותם תאומים זוהי מציאות חיים. הם אינם מכירים אחרת, ולכן גם ההשוואה לאחרים שונה משלנו.  אנחנו עשויים לראות ביום ההולדת הזדמנות פז לאשר את הייחודיות של כל אחד, ואילו עבורם החגיגה המשותפת והכפולה היא  מקור גאווה ועוצמה בגן. מאידך, בקשה לחגוג בנפרד מהווה איתות ומסר להורים לראות כל אחד בפני עצמו, ללא קשר לאירוע. אם לא מתאפשרות שתי חגיגות, חשוב להיענות לצורך, ולספק אותו בדרכים אחרות (כמו יציאה בלעדית לבילוי מיוחד עם שני ההורים).

חגיגות בגן

חשוב לפעול בשיתוף הגננת בכל הדקויות (שאליהן היא לא תמיד מודעת).

בשתי האפשרויות, על הגננת ליידע את האחים(בהתאם ליכולת ההבנה) לייחודיות החגיגה. ההכנה והציפיות המתואמות תורמות לביטחון ולהרגעת חששות.

חגיגה משותפת בגן
החגיגה תהיה ארוכה מהרגיל.

לכל ילד שירים וטכס משלו (גם אם מקוצר), וכמובן עוגה והפתעות שונות לחלוקה.

היות והילד הוא "מלך ליום אחד", חשוב לציין את "מלכותו" השונה של כל אחד – במה הוא מיוחד, מי החברים שלו, מה הוא אוהב לעשות וכו'.

חשוב לא "לחלק" את השניים בין ההורים (אבא ירים את רועי, אמא תרקוד עם לילך) ולשתף בכל גם את המוזמנים האחרים (סבים וכו'). 

ספרו את הסיפור האישי, וגם המשותף שלהם: היותם תאומים, על כל המיוחד שבכך.

חגיגה נפרדת בגן

נדרשת הכנה מוקדמת והסברים בהתאם לגיל ולהבנה. הקשיבו וקבלו כל ביטוי שעולה. מותר לאחד לשמוח ולשני לא, ועוד. אם החלטתם, אל תשנו את התוכניות, אלא העמיקו את התמיכה לרגשות הילדים.

גם האח שלא חוגג צריך מקום בחגיגה. רצוי לתת לו תפקיד ואחריות באירוע ובהכנות.

יחד עם שמחתו של האחד, על ההורים להיות פנויים אל השני. אם הוא "מפריע" – העניקו לו עוד תשומת לב, מבלי לפחד מפגיעה במקומו (הבולט) של החוגג.

חשוב שכל המוזמנים יגיעו לשתי החגיגות.
חשוב לזכור:

 אנחנו מביאים מטען רגשי גדול להתלבטות  המעשית. כדאי לבדוק האם גם ילדינו נושאים אותו?

רצוי לא לשתף ילדים קטנים בהתלבטויות, אלא בהחלטה ומשמעותה.

כל בחירה דורשת הכנה של הילדים, מתן מקום ותמיכה לכל תחושה.

בכל סוג חגיגה, עלינו לשמור על מקומם הבולט של שני האחים, ולהזכיר את הייחודיות שלהם – התאומות.

יש להכין ולשתף את הגננת בידע שלנו כהורים לתאומים, שלא תמיד קיים ברשותה.

עבור ילדים קטנים מספיקים השמחה, הבלונים, הריקודים והממתקים. כך או כך, הם ייהנו מהחגיגה!